Estetik Ve Plastik Cerrahi

Burun Estetiği

Estetik cerrahi, kozmetik cerrahi olarak da bilinmektedir. Estetik cerrahi, plastik cerrahi için de bir yan daldır. Plastik cerrahinin bu dalının daha çok bilinmesinin nedeni medyada popüler olmasındır. Bu da insanların plastik cerrahiyi estetikten ibaret zannederler.

Estetik cerrahi uygulamalarıyla, vücudun mükemmele yakınlığı sağlanmış olur. Bu operasyonlar cerrahi açıdan oldukça bilgili ve deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Estetik cerrahi ile görünüm değiştirilmesinin yanı sıra sağlık problemleri de onarılmaktadır. Vücutta bulunan bir organın düzeltilmesi onun fonksiyonlarının iyileştirilmesi açısından da önemlidir.

En sık yapılan estetik cerrahi operasyonları;

  1. Meme Estetiği (büyütme, küçültme, dikleştirme)
  2. Burun estetiği
  3. Kulak kepçesinin düzeltilmesi,
  4. Göz kapağı düzeltmeleri,
  5. Yüz germe olarak sıralanabilir.

Plastik cerrahinin ilgi alanı oldukça geniştir. İnsan vücudunun hemen hemen her noktasına uygulama yapılabilir. Estetik cerrahi operasyon yaptırmak için uzman plastik cerrahlara başvurulmalıdır. Diğer alanlarda uzmanlaşmış olan doktorların estetik cerrahi yapmaya çalışmaları etik olmayan tıbbi ve adli birçok problem yaratır.  Bu alanda uzman olmayan doktorların ellerindeki hastalar, düzeltilmesi çok güç komplikasyonlarla karşılaşmaktadır. Bu yüzden cerrah seçerken plastik ve estetik cerrahlara başvurmak oldukça önemlidir.

Önleyici Estetik Cerrahi

Yaşlanmanın, fiziksel koşulların veya sağlıksız yaşam şartlarının insan vücudunda meydana getirdiği olumsuzluklara karşı yapılan önleyici estetik yöntemler önleyici estetik cerrahi olarak adlandırılır.

Önleyici estetik cerrahi ile kırışıklık, yüzdeki ince çizgiler ya da yaşlanmanın belirtilerinin ortaya çıkması önlenmeye çalışılır. Ciltte oluşabilecek herhangi bir deformasyonun ciddi hale gelmeden önce yapılması kişilerde de olumlu etkiler yaratmaktadır.

Zorlu ve stresli yaşam şartlarında önleyici estetik cerrahi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Oluşan problemler ileride aşılamayacak hale geldiğinde kişiyi oldukça zorlayacaktır. Düzeltilemeyecek sorunların oluşmasının yanı sıra psikolojik sorunlara da sebep olabilir. Önleyici estetik cerrahi kişinin durumuna, yaşına ve daha birçok nedene bağlı olarak değişiklik gösterir.   

Estetik Cerrahi Sonrası

Yüze bölgesine göre vücuda yapılan operasyonların iyileşme süresi daha uzun olabilir. En önemli olan bu aşamada sabırdır. Yüzme, pilates gibi yardımcı olacak aktivitelerle bu süreç daha sağlıklı geçirilebilir. En güzel kısmı da sabrın sonunda ortaya çıkan görünümdür. Daha küçük göğüsler, daha formda bir popa ya da küçük bir burun, neyi nasıl istediğinize bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir