Burun Kaldırma Ameliyatı

Burun Kaldırma Ameliyatı

Burun kaldırma işlemi burun ucunun istenen ölçülerden düşük olması durumunda uygulanan bir işlemdir. Burun ucunun anatomik yapısı kadın ve erkeklerde farklılık gösteriyor. Erkeklerin dudak-burun açısı 90 derece iken kadınlarda bu açı ortalama 5-15 derece daha fazla. Yani kadınlarının burnunun daha kalkık olması beklenir.

Burun Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

Dokular yer çekimine yenildiğinden, ömür boyu ayakta kalan, düşmeyen, çökmeyen bir burun için yeni burun hastanın kendi doku ve kıkırdakları ile desteklenmelidir. Yani cerrahi müdahale gerekir.

Burun Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hasta ile hekimin ortak kararına göre genel ya da lokal anestezi ile işlem yapılır. Kapalı ameliyat yapıldığı için burun dışında iz kalmayacaktır. Burun kemiği normal olduğunda kemiğe bir müdahalede bulunulmaz. Yalnızda burun ucunu oluşturan doku ve kıkırdaklara şekil verilir. Buruna yeni şekli verildikten sonra, dışardan özel bantlar yapıştırılır. İşlem ortalama 2 -2,5 saat sürebilir.

Burun Kaldırma İşlemi Hangi Durumda, Kimlere Yapılır?

* Burun kemiği yapısı normal olan ancak ucunda düşüklük yaşayan ve görüntüden memnun olmayanlar

* Hafif kalkık bir burun isteyenler

* Profil görüntüsünden şikayetçi olanlar

* Burun ucunda asimetri, düşüklük, şekil bozukluğu yaşayanlar

* Yalnızca burun kaldırma işlemi için ya da aynı anda varsa farklı deformasyonları da gidermek için kalıcı bir çözüm arayanlar burun kaldırma operasyonlarını tercih edebilirler.

Burun Kaldırma İşleminde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun estetiklerinde yaş sınırı değil kas ve kemik gelişimi ölçüt olarak alınır. Hastanın kas-iskelet gelişimini tamamlamış olması gerekir. İşlem yapmaya uygun olup olmayacağınıza ancak uzman hekim karar verebilir.

Burun Kaldırma İşlemi Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir? Operasyon öncesinde sağlık durumları ile ilgili tüm detayları, varsa düzenli kullanılan ilaçları bildirmeli, kan sulandıran ilaçları en az bir hafta önceden bırakmalı, kanamayı artırabilecek bitki çaylarından da uzak durmalılar.

Burun kaldırma operasyonundan sonra tampon ve atel kullanılması gereklidir. Operasyondan 2 gün sonra ılık duş alınabilir ve günlük yaşantıya dönülebilir. 1 hafta sonra ise burun üzerindeki bantlar alınır. Burun yapısına bağlı olarak burun ucuna düzenli masaj yapılması tavsiye edilebilir. Operasyonu takip eden üç hafta boyunca ödem ve şişlik olabilir. 3 haftadan sonra burnun yeni şekli fark edilir ve son şeklini alması 6 ay sürebilir. Operasyon sonrasında bir süre gözlük kullanılmamalıdır. 3 hafta kadar ağır spor ve egzersizler yapılmamalıdır. Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir